Reklama
Naszą witrynę przegląda teraz 89 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Co nowego?
Misiowe poczytajki PDF Drukuj Email
26 listopada 2018 roku naszą szkołę opanowały pluszowe misie. Chcąc włączyć się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka wraz ze Szkolnym Klubem Wolontariatu przygotowała dla uczniów klas pierwszych niespodziankę, akcję „Misiowe poczytajki”. Uczniowie działający w bibliotece i wolontariusze przygotowali prezentację o historii pluszowych misiów i ich książkowych przygodach. Zaprezentowali książki o najbardziej znanych misiach pluszowych i czytali wybrane fragmenty. Działania te podjęte były w ramach realizacji projektu czytelniczo-medialnego „Nie tylko sami czytamy, ale i innych do tego zachęcamy”.

 
Czytanie z kotylionem PDF Drukuj Email
Biblioteka szkolna włączyła się w szkolne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Realizując projekty: szkolny „Dla Niepodległej” i biblioteczny „Nie tylko sami czytamy, ale i innych do tego zachęcamy” przeprowadziła w klasach drugich i trzecich zajęcia pt. „Czytanie z kotylionem”. Chętni uczniowie z klas: 6c, 7a, 8d i 8e oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zrobili młodszym kolegom niespodziankę. 8 i 9 października zjawili się, galowo ubrani z kotylionami, w klasach wraz z orłem „Ziukiem” i czytali książeczkę Jana Ołdakowskiego pt. „Mój Pan woła na mnie Pies”. O psie Marszałka Piłsudskiego”. Chcąc uatrakcyjnić zajęcia pokazywali znalezione w Internecie zdjęcia Marszała Józefa Piłsudskiego z jego ulubionym psem. Dzięki tej zabawnej detektywistycznej historii dzieci miały okazje poznać postać Marszałka, jednego z twórców niepodległości. Młodszym kolegom spodobała się lekcja przeprowadzona przez starszych. Uczniowie klasy 2c dziękując miłym gościom odśpiewali nawet piosenkę pt. „My pierwsza brygada”, a 3b zaśpiewała utwór pt. „Co to jest niepodległość”.
Uczniowie przygotowali też wystawki książek poświęconych historii Polski pt.: „Niepodległa czyta”, „Czytam sobie z kotylionem” i „ Biało-Czerwoni czytają i historię swoją znają”.


 
Lekcja poetycka z Janem Zdzisławem Brudnickim PDF Drukuj Email
zlp11 października 2018 roku odbyła się druga w tym roku lekcja poetycka, w której uczestniczyła klasa 6b, w ramach programu 47. Warszawskiej Jesieni Poezji. Tym razem gościł u nas Jan Zdzisław Brudnicki – eseista i krytyk literacki. Nasz gość na początku spotkania wyjaśnił uczniom, czym zajmuje się krytyk literacki. Korzystając z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Zielono nam w głowie”, z podręcznika do języka polskiego klasy szóstej, objaśnił, jak krytyk analizuje wiersz, na co zwraca uwagę. W trakcie spotkania przybliżył młodzieży sylwetki znanych polskich poetów okresu międzywojennego i ich twórczość, między innymi: Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia. Zwrócił uwagę młodych słuchaczy, jak ważna była ich rola w zjednoczeniu Polaków, wcześniej będących pod różnymi zaborami, w Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość. Zaprezentował też swoją najnowszą książkę pt. „Jeździdło do świata” zabawną, pełna anegdot, z elementami osobistych wspomnień, z różnych etapów życia. Biblioteka otrzymała ją w prezencie z dedykacją autora.
Miło razem spędziliśmy czas, wiele się dowiedzieliśmy o poezji, historii Polski.
Do zobaczenia za rok.

 
Lekcja poetycka ze Stanisławem Grabowskim PDF Drukuj Email
zlpKolejny już raz, 9 października 2018 roku, w naszej szkole zagościła 47. Warszawska Jesień Poezji. Dzięki współpracy z Warszawskim Oddziałem Związku Literatów Polskich odbyła się lekcja poetycka „To lubię” z udziałem Stanisława Grabowskiego - poety, pisarza, reżysera dokumentalisty i scenarzysty, twórcy wielu opowiadań i wierszy dla dzieci, które często drukowane były w czasopismach dziecięcych „Świerszczyk”, „Płomyczek” i „Miś”. Pan Stanisław Grabowski spotkanie z klasą 5b rozpoczął od przedstawienia, jak ważne jest czytanie. Przybliżył uczniom sylwetki polskich Noblistów z dziedziny literatury: Henryka Sienkiewicza – naszego patrona, Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza. Dużo miejsca poświęcił osobie i twórczości ks. Jana Twardowskiego. W trakcie spotkania dzieci zadawały też gościowi ciekawe pytania związane z jego twórczością, na które interesująco odpowiadał. Zaprezentował też tomiki swoich wierszy oraz poetki Karoliny Kusek, której kilka utworów przeczytał. Biblioteka otrzymała prezentowane wcześniej tomiki wierszy, za co z całego serca dziękujemy. Także wszyscy uczniowie otrzymali miły prezent: książkę i zakładkę, chętni mogli otrzymać autograf. Dziękując miłemu gościowi wręczyliśmy kwiaty i laurkę. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie.

 
Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam” PDF Drukuj Email
logo8 czerwca 2018 roku po raz trzeci wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest promowanie czytania i książek, inicjowanie mody na czytanie i ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie. Tego dnia uczniowie z całej Polski zbierali się i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę. Nasi uczniowie z klas I – VII i nauczyciele spotkali się na boisku szkolnym.
Każdy miał w ręku książkę – ulubioną lub aktualnie czytaną. Jednocześnie czytało 594- uczniów i nauczycieli. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Zakręceni na czytanie”. Uczniowie wychodzili z budynku „gęsiego” i dochodząc do miejsca zbiórki tworzyli spiralę wokół siedzących pań dyrektorek. Na początku uczniowie z klas IV – VII zaprezentowali przygotowane przez siebie transparenty z hasłem zachęcającym do czytania i to samo lub inne hasło wspólnie wyskandowali Wszystkie klasy swoje zadania wykonały bardzo dobrze. Kolejne minuty to wspólne czytanie książek. Wszystkim ten czas upłynął zbyt szybko. Każdy chciał poczytać jeszcze trochę.

Na zakończenie imprezy wręczono nagrody (vouchery do kina) i drobne upominki w konkursach czytelniczych, które odbyły się w ramach przygotowań do akcji:
  • plastycznym dla klas 3 – 4 „Moja ulubiona postać z książki”,
  • filmowym reklamującym czytanie dla klas 5 – 7.
Wybrano też i nagrodzono uczniów z klas 1 – 2, którzy wystąpili, w jak najbardziej oryginalnym stroju ulubionej postaci z książki.

Dwie klasy siódme, które nie mogły być z nami, będąc na wycieczce, czytały w Górach Świętokrzyskich. Udowodnili, że czytać można wszędzie.

Godzina wspólnego czytania minęła bardzo szybko.
Według badań bardzo wielu Polaków nie czyta książek. Nasi uczniowie i nauczyciele pokazali, kolejny raz, że ich to nie dotyczy.
Mamy nadzieję, że tych nielicznych nieczytających zachęciliśmy do sięgnięcia po lekturę.
Do zobaczenia za rok, wtedy będziemy bić kolejny rekord. A teraz czytajmy i pokażmy, że jesteśmy „zakręceni na czytanie” przez cały rok.

Tegoroczna akcja zorganizowana była razem z Samorządem Szkolnym.
Dziękujemy też Radzie Rodziców za zakup nagród.


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 15
Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid XHTML 1.0 Transitional